Урок английского языка по теме «Do you like your house?» (Нравиться ли тебе твой дом?) — Средняя школа № 8 г. Биробиджана

Урок английского языка по теме «Do you like your house?» (Нравиться ли тебе твой дом?)

Автор:  Пищиц Е. Б.

Тема: «Do you like your house?» (Нравиться ли тебе твой дом?)

Класс: 9.

1 Цели урока:

— повысить мотивацию к изучению английского языка.

— прививать у детей повышенный интерес к стране изучаемого языка.

— развивать монологическую и диалогическую речь.

2 Задачи урока:

— развитие языковой догадки.

— преодоление коммуникативного и эмоционального барьера при говорении на английском языке.

— тренировка коммуникативного взаимодействия обучающихся.

3 Орг момент:

Good morning children (приветствие)

What date (day) is it today? (число, день недели)

How are you today? (как поживаете)

What season is it now? (время года)

What the weather like today? (какая погода)

Who is absent today? (кто отсутствует)

4 Фонетическая разминка:

I like to eat

I like fish

I like eggs

I like cheese and meat

I like cakes and biscuits

In fact, I like to eat

Do you like this poem?

(Читаем, переводим, отчитываем)

5 Работа на уроке:

Новая лексика:

a kitchen: a cooker, a refrigerator

a dining room: a cupboard, curtains, a chair, a table

a living room: flowers, a carpet, a sofa, a TV set

a bedroom: a bed, a computer, a desk, a wardrobe

Grammar for revision. Оборот There is/are.

Оборот there is/are употребляется для того, чтобы указать на наличии или отсутствие какого-либо лица или предмета в определенном месте, а так же за ним следует существительное в единственном числе: There is a big living room in my flat. There are употребляется, если за ним следует существительное во множественном числе: There are a lot of flowers in my room. Если в предложении перечисляются несколько предметов, то оборот there is/are согласуется с первым из них: There are two armchairs and a sofa in the living room.

(объясняю грамматический материал)

— Look at the picture of Ally’s room. Fill in the gaps with the words according to the picture and you will learn what her room looks like.

I like my (0) bedroom. I think it’s better than my sister’s room. It’s got a big white (1)_______ opposite the door and there is a (2)_______ near the (3)_______ with my (4)_________ on it. There are some (5)________ on the wall between the (6)_________ and the (7)________. The (8)________ is in the corner of the room. Every thing is white and blue in the room. The (9)__________ on the window are white and the (10)_________ on the floor is blue.

(закрепляем новый материал)

Is Alice’s room comfortable and cosy? What is there in her room?

— Have you got your own bedroom?

— Yes, I have.

— Is your room big or small?

— It is not very big, and I is not very small.

— What is there in your room?

— There is a bed, a wardrobe, a desk and a chair in my room. There are some bookshelves on the wall.

— Is your room cosy?

— I think it is. There is a big colourful carpet on the floor and there are pink curtains on the window.

— How beautiful! Are there any interesting things there?

— Yes, I like music that’s why there are a lot of posters on the walls and a DVD player on the shelf.

— You are lucky! I share a room with my sister.

(читаем диалог, переводим, разбираем)

6 Домашнее задание: Описать свою комнату.

7 Оценки за урок

Вас могут заинтересовать: